Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na utrzymanie ciepła w domu. Wspaniale jest chodzić, rozprowadza ciepło równomiernie w każdym rogu pomieszczenia i uwalnia ściany od grzejników, zwiększając przestrzeń dla obrazów, półek, a nawet okien obrazowych – lub pozwalając stworzyć minimalistyczny wygląd, jeśli chcesz.

Zobacz: https://elektrasklep.pl/

Jednak instalacja może być bardzo kosztowna, szczególnie w starszych domach, więc zanim podejmiesz decyzję, być może trzeba będzie długo i ciężko myśleć.

Dlaczego więcej ludzi nie ma ich w domach? Patrzymy na za i przeciw, aby pomóc Ci zdecydować, czy jest to właściwe dla twojej nieruchomości.

Jakie są dobre strony dotyczące systemów ogrzewania podłogowego?

 • Komfort! Twoje stopy będą piękne i ciepłe, więc możesz chodzić boso przez cały rok – jest to szczególnie przyjemne w łazience, gdy wyjdziesz z wanny lub prysznica
 • Rozprowadza ciepło równomiernie i konsekwentnie w każdym pomieszczeniu
 • Odpowiednia jednostka może ogrzewać większy obszar niż pojedynczy grzejnik i pracuje w niższej temperaturze, dzięki czemu może obniżyć rachunki za ogrzewanie
 • Mniej strat – Twoje podłogi pozostaną ciepłe, nawet jeśli okna są otwarte lub pomieszczenie jest bardzo przewiewne
 • Jest ukryty – więc nie psuje twojego wystroju ani nie zajmuje miejsca z brzydkimi, nieporęcznymi grzejnikami
 • Może być instalowany pod podłogami z kamienia, płytek, drewna lub wykładzin (o ile dywan nie jest zbyt gruby – 1,5 tog jest ogólnie uważany za maksymalną odpowiednią grubość)
 • Może to poprawić cenę sprzedaży Twojego domu: ogrzewanie podłogowe cieszy się reputacją najnowocześniejszego i wysokiej specyfikacji i może przyciągnąć kupujących szukających luksusowej nieruchomości

Więc co w tym nie jest takie dobre?

 • Głównym problemem jest koszt ogrzewania podłogowego: może to być kosztowne i trudne do zainstalowania – więc nawet jeśli rachunki są niższe, prawdopodobnie nie zwrócisz początkowych wydatków. W starszych budynkach tworzenie odpowiednich warunków pod podłogą może wymagać czasu i spowodować poważne wstrząsy
 • Ogrzanie może zająć dużo czasu, dlatego ważne jest użycie timera, aby upewnić się, że pokoje są wystarczająco ciepłe, gdy chcesz z nich korzystać
 • Nie można go używać pod niektórymi meblami lub akcesoriami, które mogą ograniczać sposób układania mebli; w rzeczywistości, jeśli chcesz zainstalować ogrzewanie podłogowe w całym domu, być może musisz pozbyć się dużych, ciężkich przedmiotów
 • Jeśli korzystasz z mniejszego systemu, możesz mieć ciepłą podłogę, ale reszta pokoju jest jeszcze chłodna, więc i tak potrzebujesz grzejników

https://elektrasklep.pl/sklep/ogrzewanie-w-wylewce/

Jakie jest najlepsze ogrzewanie podłogowe w moim domu – elektryczne lub na bazie wody?
Możesz wybrać elektryczne ogrzewanie podłogowe (znane jako “suchy”) lub ogrzewanie wodne (jest to tak zwane ogrzewanie “na mokro”). Nasz stół pozwala przejrzeć wszystkie wady i zalety każdej z nich, aby pomóc Ci zdecydować, która z nich będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia.

Jakie będą koszty instalacji ogrzewania podłogowego?
Koszty instalacji mogą się bardzo różnić, w zależności od tego, czy wybierzesz system elektryczny lub wodny, liczbę pokoi, które chcesz ogrzać, czy dopasujesz nowy dom, rozbudowę lub starszy budynek i jakie rodzaje podłóg ty masz.

Systemy elektryczne
Ceny mat podnoszonych na ogrzewanie podłogowe zaczynają się od około 180 GBP za 10 metrów kwadratowych *. Dodatkowo musisz doliczyć koszty płyt izolacyjnych, jastrychu i elementów sterujących ogrzewaniem. Będziesz także musiał zapłacić wykwalifikowanemu elektrykowi, aby połączyć go z dostawą energii elektrycznej (patrz “Czy mogę zainstalować osobiście?” Poniżej).

Systemy na bazie wody
Cena instalacji “mokrego” może się różnić w zależności od tego, czy pomieszczenie, które ogrzewasz, znajduje się na parterze, czy też, jak blisko jest do kotła. Jednak prawie na pewno będzie droższy niż układanie mat elektrycznych w systemie “suchym”.

Czy potrzebuję timera?
Tak – ogrzewanie podłogowe zajmuje trochę czasu, więc musisz ustawić zegar, aby rozpocząć go we właściwym czasie, zanim chcesz cieszyć się jego ciepłem.

Czy mogę zainstalować go sam?
Zanim zainwestujesz w jakiekolwiek ogrzewanie podłogowe, powinieneś skonsultować się ze specjalistą, który pomoże Ci zdecydować, który system jest odpowiedni dla Twojego domu. Wyjaśnią one również trudności i koszty związane z samodzielnym instalowaniem.

Możliwe jest samodzielne przeprowadzenie elektrycznej instalacji ogrzewania podłogowego, jeśli masz pewność, że stosujesz techniki majsterkowania. Jeśli jednak wybierzesz system wodny, będziesz potrzebować wykwalifikowanego specjalisty do układania rur i podłączania ich do kotła. Będą również potrzebować izolacji i jastrychu.

Niezależnie od tego, który system wybierzesz, powinien być podłączony do zasilania elektrycznego przez wykwalifikowanego elektryka, który również będzie musiał podłączyć czujnik działający na termostacie.

Jak inaczej mogę zrobić mój domowy ocieplacz?
Izolacja jest kluczowa – jeśli zaizolujesz swój dach i ściany i poprawisz system ogrzewania, twój dom będzie cieplejszy i będziesz mógł zaoszczędzić około 300 funtów rocznie. Co więcej, zredukujesz emisję dwutlenku węgla (CO2) w twoim domu o około 1,5 tony – więc pomagasz także planecie.

Kilka najważniejszych wskazówek:

Wypełnij to wgłębienie! Izolacja ścian szczelnych może każdego roku obniżyć rachunki za ogrzewanie o około 115 GBP
Wyciągnij końcówki do drzwi zewnętrznych, okien i skrzynek na listy
Wymień wszystkie swoje stare okna na podwójne szyby – możesz zaoszczędzić około 135 funtów rocznie

Jeśli twój kocioł ma więcej niż 15 lat, popatrz na zastąpienie go nowym kotłem kondensacyjnym klasy A

Jak mogę obniżyć koszty energii?

Instalacja ogrzewania podłogowego jest droga, więc możesz chcieć znaleźć inne sposoby oszczędzania na rachunkach za energię. Na początek upewnij się, że Twój dom i wszystkie urządzenia elektryczne pracują tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Oto parę sugestii:

 1. Kiedy gotujesz czajnik, używaj tylko tyle wody, ile potrzebujesz
 2. Wyłącz urządzenia na ścianie – nie pozostawiaj ich w trybie gotowości
 3. Używaj energooszczędnych żarówek
 4. Regularnie rozmrażaj zamrażarkę
 5. Wsuń kurtkę izolacyjną na zbiornik ciepłej wody – możesz zaoszczędzić około 370 zł rocznie
 6. Podczas korzystania z pralki nigdy nie należy jej ustawiać wyżej niż 30˚